Winnica Dąbrówka położona jest w miejscowości Dąbrówka Szczepanowska na skraju Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Zachodnio Karpackiego w Gminie Pleśna, zaledwie 5 km od Tarnowa. Południowe usytuowanie stoku z widokiem na Tatry przy dobrej pogodzie sprawia, że ten zakątek jest niezwykle malowniczym i wyjątkowym miejscem . Ze wzgórz, na których znajduje się winnica, roztacza się także wspaniały widok nie tylko na panoramę ale także na urokliwą rzekę Dunajec. Południowe stoki gwarantują doskonałe nasłonecznienie, a naturalną osłonę stanowi las. Dlatego też spacerując między bogatymi w owoc rzędami winorośli możemy jednocześnie podziwiać urokliwe tereny otaczające miejscowość.

Winiarska przygoda zaczęła się w roku 2010. Chęć robienia czegoś ekscytującego, oryginalnego, ale przede wszystkim coś dla siebie, dla naszych dzieci, dla znajomych i okolicy. Doszliśmy do wniosku, że wspaniale byłoby samodzielnie wyhodować owoce na wino – sadzić, pielęgnować, patrzeć jak dojrzewają. Dość szybko zacząłem interesować się tematem winiarstwa, przystąpiłem do Stowarzyszenia Winiarzy Ziemi Tarnowskiej. Seria szkoleń, rozmów z winiarzami oraz degustacje regionalnych win utwierdziły mnie w pomyśle założenia winnicy. Wiosną 2011 roku nastąpiły pierwsze nasadzenia, od tego czasu włożyliśmy wiele trudu i wysiłku, aby nabrała ona obecnego charakteru, a wyrabiane na niej wino cieszyło bogatym bukietem smaków. Co roku dosadzane były kolejne partie i na dzień dzisiejszy na 50-ciu arach uprawiamy odmiany winorośli na wina białe, różowe i czerwone. Dominującymi odmianami są: Solaris, Johanniter, Rondo, Regent i Monarch. Sukcesywne powiększanie areału, zasobu wiedzy i determinacji przynosiły efekty. Liczne wyjazdy do zagranicznych winnic i uczestnictwo w szkoleniach i kursach zapewniały postępy. Winorośl, winnica i w konsekwencji wino stały się zasadniczym priorytetem. To dzieło dopracowane w każdym szczególe - stanowi przemyślany i dokładnie przygotowany projekt, jest efektem nie tylko pracy i życiowej pasji, ale przede wszystkim prawdziwej miłości do wina. Dziś, po zaledwie kilku latach doświadczeń i uczestnictwie w wyjazdach szkoleniowych, udało nam się stworzyć profesjonalną, niewielką rodzinną winnicę, w której wszelkie kluczowe działania i decyzje należą do właścicieli. Nasza winnica z założenia jest rodzinnym przedsięwzięciem scalającym rodzinę przy ciężkiej pracy.

Pierwszy zbiór w 2013 roku pokazał, że z uprawianych odmian można wyprodukować dobre wino, a w kolejnym roku nasze wino zdobyło laury będąc wysoko ocenione i zdobywając medale.

Nasza specjalność to jednak nie tylko odmiany przerobowe przeznaczone do produkcji wina. Nasadzone są przepyszne odmiany deserowe. Krzewy jesienią uginają się pod ciężarem przeróżnych winogron. Od najjaśniejszych żółtych poprzez różowe, czerwone, granatowe do czarnych. Od małych do dużych, lekko kwaśnych po bajecznie słodkie.

Winnica Dąbrówka to odskocznia od problemów, kłopotów i trosk dnia codziennego. Wyczekiwanie na dojrzałość owoców, zbiór oraz późniejsza winifikacja ma coś z magii. Bo przecież wino to nie tylko skomplikowane procesy chemiczne. Wino to historia jego powstawania od winnicy do piwnicy, to rocznik i temperament winiarza i w końcu wino to degustacja, która podświadomie zmienia nasz sposób życia, ponieważ chcąc próbować wino musimy zwolnić kroku.

Otoczenie terenu zagospodarowano tak, by całości tego cudownego miejsca nadać niesamowity kształt. Obecnie prowadzone są prace nad dalszym rozwojem winnicy oraz poszerzeniem oferty.

Naszą pasją pragniemy dzielić się ze wszystkimi, dlatego serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej winnicy i zasmakowania naszych win!

JSN Sky template designed by JoomlaShine.com